Lista aktualności Lista aktualności

Międzynarodowy Dzień Lasów

Tegorocznym obchodom Międzynarodowego Dnia Lasów (MDL), ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, towarzyszyć będzie hasło: „Lasy i Energia”. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zachęca kraje całego świata do propagowania idei i działalności związanej z lasami (sadzenie drzew, sprzątanie lasów i nagłaśniania tematyki w mediach).


          Zrównoważona gospodarka leśna jest kluczem do zwiększenia roli lasu, jako źródła energii odnawialnej. Nadal prawie połowa światowej produkcji drewna jest zużywana do gotowania, ogrzewania czy wytwarzania energii elektrycznej. Lasy dysponują zapasem energii dziesięciokrotnie przewyższającym roczne zużycie energii na całym świecie. Wykorzystanie energii z drewna spowalnia zmiany klimatu.


          Drewno jest odnawialnym źródłem energii. W Polsce każdego roku leśnicy sadzą aż 500 mln młodych drzew. Dlatego też powierzchnia lasów, mimo pozyskania, cały czas rośnie, obecnie zalesionych jest niemal 30 proc. kraju. Członkowie Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zwracają uwagę, że ważna jest nie tylko całkowita powierzchnia lasów, ale również zadrzewienia w mieście. Poprawiają one warunki życia w miastach, ale także obniżają koszty klimatyzacji pomieszczeń. Przemyślane, mogą latem obniżyć temperaturę powietrza w mieście o 2–8 °C.


          W obliczu zmian klimatu ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Lasy także doskonale absorbują i przechowują energię słoneczną, zamieniając ją w drewno. My używamy jej nie tylko, aby gotować posiłki i ogrzewać nasze domy. Dzięki postępowi nauki odpady drzewne znalazły wiele zastosowań. Po przetworzeniu stają się m.in. biopaliwem, stosowanym w samochodach i samolotach – paliwem przyszłościowym.
         

          Pozyskiwanie drewna jest również czynnikiem rozwoju ekonomicznego. Blisko 883 mln ludzi w krajach rozwijających się jest zatrudnionych w sektorze energetyki opartej na drewnie. Unowocześnienie tego sektora pozwoli na rewitalizację terenów wiejskich i stymulację branży, co wpłynie na zwiększenie liczby miejsc pracy.